Cinquecento On-Line

Internetowe forum Fiata Cinquecento

• Nie jesteś zalogowany.

Ogłoszenie

Naklejki forum- dane do przelewu Naklejki

Nowe gadżety forum Zobacz temat
CC-FORUM na YouTube Kliknij ->
  • Index
  •  » O forum
  •  » Poprawność językowa wpisów na forum.

#1 2013-03-08 14:38:37

Grezes38
Moderator
Silnik / moc / zasilanie: 700/FOS/lpg
Rok produkcji: 1993
Posiadany pojazd: Cinquecento

Poprawność językowa wpisów na forum.

Nie wiem czy tylko mnie - mam nadzieję że nie tylko - razi "jakość" wypowiedzi na forum od jakiegoś czasu.Ludzie którzy kaleczyli język, dawniej, zdarzali się raz na jakiś czas - ale obecnie widzę że błędy ortograficzne, nieskładność wypowiedzi, brak znaków interpunkcyjnych itp - stają się normą.
Na wielu innych forach, z tego co widzę, wprowadzane są czasami nawet i kary za niepoprawną pisownię - a przecież zainstalowanie wtyczki do firefoxa, czy chrome to chyba nie jest jakiś mega problem?Jeżeli tak dalej pójdzie, to potencjalni "nowi" klubowicze będą zrażeni jakością jaką prezentuje forum - przynajmniej ja bym był.
Chyba że to już takie czasy są i na forum "nie pszeszkaca rze pąpa paliwowa nieciała" lub "letkie chamólce"?
P.S. Wszystkim tym, którzy wyjadą zaraz z tekstem o dysortografii, dysleksji czy innym dysmózgowiu/upośledzeniu z góry odpowiadam - kiedyś tego nie było i jakoś wszyscy pisali poprawnie. Autokorekta w przeglądarce też nie boli.

Myśl szybciej niż jedziesz, jedź wolniej niż myślisz!

#2 2013-03-08 14:45:41

Virtus
Nieźle sie stara
Silnik / moc / zasilanie: 1.8 16V / 115km / Pb
Rok produkcji: 1998
Posiadany pojazd: Ford Focus

Re: Poprawność językowa wpisów na forum.

Grezes38 w pełni się z Tobą zgadzam. Często, aż się czytać odechciewa widząc takie błędy, czy całego posta napisanego jak jedno zdanie img/smilies/wink

#3 2013-03-08 16:03:03

CieniaczRider
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 899/ 39/ wtrysk
Rok produkcji: 1996
Posiadany pojazd: Fiat Cinquecento 899

Hah też mnie to drażni, oczywiście czasem każdy może błąd zrobić, ale to już jest straszne nieraz.

Znaki interpunkcyjne albo losowo, albo brak.

Notoryczne pisanie "tylni" albo "manżeta" też drażni oko.

Coś na pewno da się z tym zrobić img/smilies/big_smile

#4 2013-03-08 16:18:01

Tomek
Administrator
Silnik / moc / zasilanie: 1.5/79/1.6/103
Rok produkcji: 88/96
Posiadany pojazd: Polonez/BMW E36
Serwis

Niech przeczytają ten temat co niektórzy a może coś się zmieni.
Nie chodzi o to żeby pisać wierszem, ale jakieś podstawy powinny być zachowane.

Naklejki forum- dane do przelewu:Naklejki
http://imageshack.us/a/img29/3233/indeksyd.jpg

#5 2013-03-08 17:30:57

CieniaczRider
VIP

Raczej wątpliwe, aby akurat osoba robiąca błędy to zauważyła, można wg mnie kogoś, kto pisze "brzydki" post odsyłać do tego tematu, jakieś wnioski może poczyni taki delikwent img/smilies/big_smile

#6 2013-03-08 18:23:36

Virtus
Nieźle sie stara
Silnik / moc / zasilanie: 1.8 16V / 115km / Pb
Posiadany pojazd: Ford Focus

Można także poprawiać takich delikwentów, ale tak żeby poprawka rzucała się w oczy, np:
"pąpa" ---> "pompa"

Ale to zadanie dla moderatorów img/smilies/smile Oczywiście nie wyłapią wszystkich błędów, ale te które zauważą powinni tak poprawiać.

#7 2013-03-08 19:23:17

Grezes38
Moderator

Rozumiem, że ktoś może mieć problemy z ortografią, interpunkcją, składnią, ale posiadanie "żółtego papieru" nie jest jak dla mnie żadną wymówką i usprawiedliwieniem. Kiedyś nie było gadania, że ma się dysortografię - błąd na sprawdzianie, w dyktandzie czy jakimkolwiek teście oznaczało punkt w dół (a z tym wiązała się gorsza ocena i niezadowolenie rodziców w domu). Każdy odpowiada za to, co i jak pisze. Zawsze można starać się poprawić jakość swoich wypowiedzi i przynajmniej próbować napisać jak najbardziej poprawnie i zrozumiale. Jak nie to niedługo dojdzie do tego, że na forum będą tematy w stylu "silnik niekrenci sie spsuło pąpa tak łojesusmaryjacorobić złom".

#8 2013-03-08 23:25:13

Alanka
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 1.3
Rok produkcji: 2001
Posiadany pojazd: Kia RIO Kombi
Serwis

Dysortografia, dysgrafia, dysleksja, dyskietka i ogólna dysmózgia - kumulacja wymienionych powoduje takie, a nie inne wpisy na forum.
Do tego brak czytania książek, skróty klawiszowe przejęte rodem z podstawówki
"Cze, bd tudej w sql? Bo mnie nbd i kce se przekopiować topiki" - no wybaczcie, ale w tym stylu jest pisana spora część postów.
Czasami muszę przeczytać sobie posty na głos, bo nie jestem wstanie rozszyfrować o co chodzi.

Ja proponuję dodać do regulaminu punkt "Wymagamy stosowania poprawności językowej, stylistycznej, interpunkcyjnej i składniowej - posty z trzema błędami ortograficznymi lub takie do których należy zatrudnić tłumacza idą do kosza".

Panowie wszystko da się zrobić, ale skoro użytkownikom mózg zjada bezmyślność to tylko twardymi zasadami można coś osiągnąć.

Fakt, mi też zdarza się zrobić błąd ortograficzny, mogę zapomnieć o przecinku - każdy może, ale nie do tego stopnia żeby w jednym wersie były trzy ortografy...
Albo zaostrzycie (tu zwracam się do Tomka i Moderatorów) regulamin i będziecie wymagać tego co jest tam napisane, albo za chwilę będziemy szukać tłumaczy do forum...

Coraz częściej marzę o tym, żeby wróciła Stara Matura, Elementarz Falskiego, Komputery ok, ale od pietnastego roku życia i Zasadnicza Służba Wojskowa obowiązkowa dla każdego młodego mężczyzny.
Bo czarno widzę przyszłość Narodu...

Dziękuję za uwagę.

#9 2013-03-09 00:31:26

Grezes38
Moderator

#10 2013-03-09 14:59:03

Alanka
VIP
Serwis

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201303/1362138638_6uizqh_500.jpg

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201301/1359558495_fkuh67_500.jpg

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201107/1309534424_by_barteczek960_500.jpg

http://img2.demotywatoryfb.pl/uploads/201202/1328197525_by_blizzarder_500.jpg

#11 2013-03-09 17:38:31

milkrider
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 2,4 & 1.3 oczywiście benzynka
Rok produkcji:
Posiadany pojazd: Vojtek & Fela

Alanka napisał(a):

Dysortografia, dysgrafia, dysleksja, dyskietka i ogólna dysmózgia - kumulacja wymienionych powoduje takie, a nie inne wpisy na forum.

Niestety nie mogę się z tym zgodzić.
"Takie, a nie inne wpisy" na forum to wynik lenistwa i niedbalstwa piszących img/smilies/tongue
Nawet człowiekowi z dysortografią przeglądarka podkreśla błędy na czerwono.

ps dysortografia, dysgrafia czy też dysleksja są prawdziwymi zaburzeniami i pedagog lub psycholog zajmujący się tymi sprawami wyłapie oszusta bez problemu.

Czytaj ze zrozumieniem!

#12 2013-03-09 18:08:04

Alanka
VIP
Serwis

Milkrider - a 10,20,30 lat temu były te wszystkie "dys-wady" ?
Nie było.
Były kary w szkole i i już. Człowiek się siłą rzeczy musiał nauczyć pisać poprawnie.
Sama pisałam kilkadziesiąt razy słowo "akademia", bo jak nauczycielka zrobiła w podstawówce dyktando napisalam "akademja" (to było około 13 lat temu) - jak się pisze pamiętam do dziś.
Nie wmówisz mi, że dawna szkoła była zła, że polonista uwzględniał wtedy "dys-wady".
Pisałeś brzydko -nie miałeś dysgrafii tylko byłeś niechlujny.
Robiłeś błędy - nie miałeś dysortografii tylko byłeś głąbem, któremu nie chce się zapamiętać pisowni danego słowa.
Wszytko wynika z tego, że technika idzie do przodu. Nie wymaga się od ucznia (przykład - matura). Rozwiązywałam ostatnio z młodym zadania z matematyki - "Pokoloruj działania, którego wynik wynosi 20". Ręce opadają. Nie trzeba pisać słupków tylko pokolorować.
Zadanie z polskiego "Uzupełnij ó lub u" - i jest luka w wyrazie, trzeba wpisać. Nie napisać całe słowo tylko wpisać jedną literę.
Pamiętam, że my w podstawówce pisaliśmy kilka razy jedno słowo, żeby zapamiętać jak się je pisze. Teraz wystarczy uzupełnić lukę w wyrazie.
Z matematyki pisaliśmy słupki i liczyliśmy - teraz dzieci kolorują.
Na maturę za chwilę trzeba będzie kredki przynosić.

Książki. Jakie książki? Zapytaj na forum ile osób tutaj książki czyta, albo ile książek kupili w ciągu ostatniego roku. Dodam, że ja w lutym kupiłam trzy, a w marcu jedną - i czytam je gdzie się da.
Lektury szkolne? Po co? Są ekranizacje są, bryki - wszystko jest.

Że pedagog i psycholog to wyłapią to ja wiem, ale znam przypadki, że takie zaświadczenia były wydawane specjalnie.
Nagle w klasie liczączej 30 osób 19 ma dyscośtam.
Było tak kiedyś?
Jedna dwie osoby ok, ale nie 2/3 grupy.
Dlaczego tak jest?  Bo dzieciakom się nie chce starać, bo mają wydłużone czasy egzaminów (w tym matury), bo egzaminator musi uwzględnić dys-wadę.
Rozumiesz co chcę przekazać?

#13 2013-03-09 18:22:11

MaRika
Stary wyjadacz
Silnik / moc / zasilanie: 899 / brak :D / wtrysk
Posiadany pojazd: CC SX

Ostrzeżenia: 1

niech ludzie piszą z polskimi znakami bo to się zaraz lepiej czyta img/smilies/smile

#14 2013-03-09 19:03:25

CieniaczRider
VIP

Dobra, niech się mod lub admin wypowie-w końcu to Oni zadecydują, jak sobie radzić z problemem pisowni.

Co do dys-wszystkiego-mi nauczycielka chciała dysgrafię wpakować, ale się nie dałem, uważam, iż jest to przesada, nie wierzę w coś takiego.Na maturze w maju nie będę miał więcej czasu, ale dla mnie mogłoby nie być czegoś takiego jak dysgrafia, dysleksja itd.

Polskie znaki-racja, dużo zmieniają, a brakuje ich w postach niestety ;/

#15 2013-03-09 19:03:38

milkrider
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 2,4 & 1.3 oczywiście benzynka
Rok produkcji:
Posiadany pojazd: Vojtek & Fela

Alanko sam z tymi zaburzeniami spotkałem się 20lat temu, a rozpoznawane i opisane były dużo wcześniej, tyle że w obecnych czasach usiłuje się nimi "wytłumaczyć" lenistwo i brak wiedzy gramatycznej. Najgorsze jest to, że nawet nauczyciele chcą sobie tym ułatwiać życie, znam przypadek gdy nauczycielka "zdiagnozowała" dysortografię u ucznia na początku drugiej klasy szkoły podstawowej (gdzie dopiero poznają gramatykę!) img/smilies/223

Czytaj ze zrozumieniem!

#16 2013-03-09 19:40:42

DAB
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 700/31/FOS
Rok produkcji: 1994
Posiadany pojazd: Skoda Fabia, Honda CBF600, CC 700

To jest wina celowego rozwalania systemu edukacji w Polsce. Niegdyś za tzw. ohydnej komuny na wysokim poziomie, po dojściu do władzy styropianowych "elyt" zniszczonego rozmyślnie. System upodabnia się do amerykańskiego.
Dlaczego celowego? Ponieważ niedouczonym społeczeństwem łatwiej się manipuluje. Do tego też przyczynia się durna telewizja, tak durna żeby ogłupiać.

#17 2013-03-09 23:22:47

Alanka
VIP
Serwis

Milkrider, ale poprawnie zdiagnozowanych przypadków może być na klasę dwie, maksymalnie trzy osoby - a jest kilkanaście.
Dlatego ja wszystkie dys-cośtam traktuję lekceważąco, bo to jest usprawiedliwianie, jak sam napisałeś, lenistwa.
Jak ktoś mi mówi, że ma dysortografię - pytam czy dużo książek czyta.
Jak ktoś mówi, że ma dysgrafię - pytam czy dużo pisze ręcznie.
Najczęściej odpowiedzi są przeczące, a  wniosek nasuwa się sam.

#18 2013-03-10 09:11:38

Thomson
Stary wyjadacz
Silnik / moc / zasilanie: 700/
Posiadany pojazd: CCQ

Ostrzeżenia: 2

ja też czytam mało książek i jakoś błędów mało robię

Albo radę damy albo jak tynk odpadamy....
http://cento.p2a.pl/viewtopic.php?id=19533&p=1

#19 2013-03-10 11:12:01

Alanka
VIP
Serwis

Bo może zwracasz uwagę na to co piszesz, albo miałeś dobrego polonistę w szkole.
Inna opcja - przeglądarka podkreśla Ci błędy, a Ty je poprawiasz.

#20 2013-03-10 16:23:36

Thomson
Stary wyjadacz
Silnik / moc / zasilanie: 700/
Posiadany pojazd: CCQ

Ostrzeżenia: 2

raczej te dwie pierwsze opcje bo ja pisze szybko i nie zawsze patrze co pisze mogę jedynie zrobić jakąś literówkę img/smilies/big_smile

Albo radę damy albo jak tynk odpadamy....
http://cento.p2a.pl/viewtopic.php?id=19533&p=1

#21 2013-03-15 14:46:55

Grezes38
Moderator

Błędy trzeba by poprawiać ręcznie,jakoś nie bardzo widzę to w praktyce.Co by to zresztą dało?Większość ludzi robiących błędy wyłącza kontrolę pisowni;tak jest szybciej,wygodniej i nie trzeba myśleć dlaczego tyle świeci się na czerwono.Tu pozwolę sobie zacytować kolegę (z tego forum) którego bardzo szanuję:"Jestem dysortografem a nie debilem,wiem że w podkreślonym słowie jest błąd który muszę poprawić".

#22 2013-03-15 15:02:53

Max
Nieźle sie stara
Silnik / moc / zasilanie: 1998ccm/136 KM/noPB
Rok produkcji: 12.1999
Posiadany pojazd: Opel Vectra B Kombi

A ja wpadłem na taki pomysł. A może by tak dodać do 'cenzury' najczęściej popełniane błędy? Nie umiem tego ująć tak w jednym zdaniu, więc opisze o co chodzi. W tej chwili wpisanie wulgaryzmu w poście powoduje zmianę tego słowa w 'cenzura'. A gdyby tak dodać najczęstsze błędy do tego? Czyli jeśli ktoś napisze 'bendom' to zamieni automatycznie na 'będą'? Nie wyeliminuje to całkiem problemu, ale na pewno trochę go ograniczy. img/smilies/smile

#23 2013-03-15 15:20:57

Mlatek
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 903cm³/41KM/ Weber

Max napisał(a):

A ja wpadłem na taki pomysł. A może by tak dodać do 'cenzury' najczęściej popełniane błędy? Nie umiem tego ująć tak w jednym zdaniu, więc opisze o co chodzi. W tej chwili wpisanie wulgaryzmu w poście powoduje zmianę tego słowa w 'cenzura'. A gdyby tak dodać najczęstsze błędy do tego? Czyli jeśli ktoś napisze 'bendom' to zamieni automatycznie na 'będą'? Nie wyeliminuje to całkiem problemu, ale na pewno trochę go ograniczy. img/smilies/smile

To nie jest takie proste jak ci sie wydaje dodac takie cos musialaby by rozbudowana forma pisowni tak jak w arkuszu kalkulacyjnym "word"

Są ludzie i ludziska proste jeden zna ortografie inny nie , niektorzy nie skonczyli szkoly albo maja inne problemy. Przyklad mowiac masz skonczona szkole wszystko znasz ortografie a taki nieuk moze wykonywac ja w praktyce lepiej od cb. ja mam taki problem ze nie jestem nauczony pisac "ł,ą,ę" itp.. to automatycznie od mnie wychodzi i trudno mi sie jest przyzwyczaic wygodniej mi sie tak pisze i szybciej , chyba ze pisze cv czy cos waznego to sie przykladam do tego piszac należnie. Wiem ze niektorych ludzi wprowadza to w zlosc lecz ciezko na to cos poradzic. Duzo osob na forum jest ze wsi poniewaz sami naprawiaja auta ludzie z tzw: "blokow" oddaja auto do mechanika chyba ze maja warunki dzialka itp... albo braku czasu praca. Niechce tu nikogo obrazac ale wieksza inteligencje ludzie maja z miast chodzi mi o ortografie. Chociaz znam tez dyslektyków z miast. Ludzie ze wsi sa mniej doucznie chociaz to sie kolosalnie zmienia. Ludzie ze wsi non stop pracuja pole zwierzeta itp dla niektorych nie jest porzebne znac ortografie liczy sie pole i na tym moga zostac do konca zycia.Ludzie robia tez blad piszac tak jak sie mowi

Ostatnio edytowany przez Mlatek (2013-03-15 15:22:02)

#24 2013-03-15 15:26:47

Max
Nieźle sie stara
Silnik / moc / zasilanie: 1998ccm/136 KM/noPB
Rok produkcji: 12.1999
Posiadany pojazd: Opel Vectra B Kombi

Wiem, że nie jest proste, ale w sumie do zrobienia img/smilies/smile. Tylko wymaga czasu img/smilies/big_smile. Ewentualnie druga opcja jest taka, że można powołać specjalną grupę ludzi na forum, którzy zajmą się poprawianiem czyichś błędów. Albo coś w ten deseń.

#25 2013-03-15 15:34:52

Mlatek
VIP
Silnik / moc / zasilanie: 903cm³/41KM/ Weber

Max napisał(a):

Wiem, że nie jest proste, ale w sumie do zrobienia img/smilies/smile. Tylko wymaga czasu img/smilies/big_smile. Ewentualnie druga opcja jest taka, że można powołać specjalną grupę ludzi na forum, którzy zajmą się poprawianiem czyichś błędów. Albo coś w ten deseń.

Ok bd pierwszym kandydatem do tego ^^ img/smilies/big_smile

• Index
  •  » O forum
  •  » Poprawność językowa wpisów na forum.

Stopka forum